Občas šéfovi šéfujte

V hlavě mám skvělou scénu z filmu Pád říše římské: za císařem Markem Aureliem stojí jeho pobočník za zády a šeptá mu do ucha jména královských hostů, kteří k němu přistupují. Usmívající se císař každého hosta vřele osloví jménem, uvítá ho a působí díky tomu jako pozorný a milý hostitel, nikoliv jako studený, znuděný a vzdálený snob. Jestliže občas vklouznete do pobočníkovy role, snadno a rychle si získáte šéfův respekt. Kdykoli vytáhnete nadřízeného z hrozícího průšvihu nebo jeho pověst nablýskáte do lesku, před kterým nepomůžou ani sluneční brýle, píchnete své kariéře opravdu hodně silnou povzbuzující injekci. A nejen kariéře, tyto metody fungují ve všech vztazích – v práci, rodině, u přátel, prostě kdekoliv.

 

Šéfujte šéfovi obezřetně a nenápadně.

Při rozhovoru s nadřízeným je lepší vážit slova. Čemu byste se měli vyhýbat jako čert svěcené vodě? Existují fráze a výroky, které jsou čisťounkou cestou do kariérního i vztahového hrobu. Mezi ně patří i následující výběr velmi, velmi dráždivých výroků, na které jsou šéfové a i lidé kolem vás snad ve stu procentech alergičtí:

 

Mýlíš se

Otevřená kritika vašeho šéfa nebo poukazování na jeho chyby je jednoduchý způsob, jak se z budoucích schůzek vyloučit. Pokud máte pocit, že váš nadřízený udělal chybu, můžete říct: „Možná jsem měl špatné informace, ale myslel jsem…“.

Jen velmi málo lidí si uvědomuje své chyby a téměř nikdo ve vedoucí funkci nebude vděčný za upozornění na případnou chybu. Spíše to bude brát jako útok na svoji autoritu. Z vlastní letité praxe vím, že každý člověk stejně jak touží po uznání, se bojí odsouzení. Odpor, vyvolaný kritikou, demoralizuje zaměstnance, partnera, děti, přátele a přitom nikdy nezlepší situaci, která byla odsouzena.

 

Není to v mé pracovní náplni

Žádný popis práce nebyl vytesán do kamene a není neměnný. Očekává se od vás, že budete flexibilní a usnadníte život svému šéfovi. A čím více dovedností budete mít, tím budete pro šéfa důležitější. Pokud nechcete jít nad rámec standardního popisu práce, dáváte tím najevo, že vám na úspěchu společnosti nezáleží.

Nemohu

Mějte stále na paměti, že pozitivní přístup je vysoce ceněnou kvalitou. Pokud říkáte, že něco nedokážete, projevujete tím snížené sebevědomí a malou ochotu přijmout výzvu. Takovéto vyjádření na vás prozrazuje, že si neumíte nebo nechcete najít cestu ke splnění žádosti. Například: „Nemohu, protože zítra jedu na pohřeb“ vyzní úplně jinak, když řeknete: „Zítra bohužel jedu na pohřeb, ale mohu to udělat pozítří.“

 

Ne

Někdy říci „ne“ je nutné, ale úsečné odmítnutí může to být mylně interpretováno. Naučte se odmítat tak, aby to pro druhé bylo vždy přijatelné a aby je to nestavělo proti vám. Pokud se vás šéf například zeptá, zda můžete pracovat na jiném projektu, místo krátkého „ne“ zkuste říct třeba: „Dnes to bude těžké, pokud stále chcete, aby se soustředil na přípravu vaší firemní prezentace. Chcete, abych to udělal já?“ Svoje kurzanty učím na začátku kurzů vyhýbat se negacím – a to především tak, že po dobu jednoho týdne přestanou ve své řeči důsledně používat jakékoliv zápory. Zápor je ultimativní a zastavuje tvůrčí myšlení. Nesouhlas se dá vyjádřit, aniž byste použili ve slovech zápor. (Např. Nechci to / Chci to jinak). Zápor sice má svoji funkci, ale my ho ze zvyku používáme velice nadbytečně, přestali jsme zápor používat jako cílený nástroj.

****************

ŠÉFUJTE ŠÉFOVI OBEZŘETNĚ A NENÁPADNĚ II.

 

ZKUSÍM TO

Někteří lidé si myslí, že je to přijatelná odpověď, ale šéf se cítí nejistý, a když vám zadá úkol, očekává, že bude hotový včas. Buďte jasní a vstřícní. Jak byste se vy cítili, kdybyste se šéfa zeptali, zda vám dá třináctý plat nebo prémie a uslyšeli šéfovo: „Zkusím to.“

 

NEVÍM

Přiznat neznalost je férové. Zkuste ovšem informaci, že nevíte, doplnit tím, že řeknete: „Nevím, ale zjistím si to. (Naučím se to.)“ atd. Možná neznáte odpověď na každou otázku, ale pokrčení rameny vám dá lepší příslib, že to zjistíte. Předpokládejme, že pokaždé, když pro vás váš šéf musí něco udělat, toto není správná cesta.

Výraz „nevím“ je v některých případech dost ošemetný. Pokud stojíte o získání pozornosti druhého člověka, zkuste vypátrat, jaké má koníčky. Já například vůbec nerybařím. Pokud mě však bude čekat důležité jednání s člověkem, který je vášnivý rybář, rozhodně více zaboduji, když mu naznačím, že vím, co je muškování, podběrák nebo jaká návnada na kterou rybu zabere, než když pokrčím rameny a odpovím „o rybaření nic nevím“. Zde platí zlatá zásada: od všeho znej něco a od něčeho všechno.

 

CO Z TOHO MÁM?

Někdy vaše práce vyžaduje nezištnou pomoc od jiných lidí nebo oddělení. Schopnost fungovat v týmu je potřebná nejen v práci, ale i v rodině, v přátelských vztazích. Jistě, určitá míra individuality je nutná, ale vypjatý individualismus nebo až egocentrismus vám spíše uškodí, než pomůže. Lidé z vašeho okolí málo tolerují ty, kteří nedokáží fungovat jako tým.

 

„OMLOUVÁM SE, ALE…“

Zapomeňte na slovo „ale“ a omlouvejte se jen bez vysvětlování. Fráze „ale“ zvýrazní omluvný tón vaší řeči a navíc neguje vše, co jste před „ale“ řekli. Například „Mám tě rád, ale občas mě štve tvoje…“ zanechá v druhém člověku jen to, že vás štve. Co je před výrazem „ale“ zmizí jak pára nad hrncem. Je lepší říci: „Štve mě tvoje…, ale i tak tě mám rád.“ V hlavě toho druhého zůstane s větší váhou sdělení, že ho máte rád (ráda).

Rozhodně se vám vyplatí říct místo „Omlouvám se, ale…“: „Promiň. Příště se budu víc snažit.“ Pokud řeknete: „Promiňte, že jdu pozdě, ujel mi autobus, (byla kalamita, šly nám pozdě hodiny…), pak a priori kladete sebe do podřízené pozice a z protistrany dobrovolně děláte své soudce s právem posuzovat důležitost nebo nedůležitost důvodu k pozdnímu příchodu. Výraz „promiň, že jdu pozdě“ bohatě jako omluva stačí. Teprve když se zeptá proč, pak lze stručně odpovědět a zůstat na stejné úrovni s tazatelem.

 

 

JSEM S NERVAMA V HÁJI, DNESKA NA TO NEMÁM.

Každý má osobní problémy. V tomto okamžiku je vaše profesionalita podrobena zkoušce. Pokud máte své soukromé problémy, netahejte je do práce za žádnou cenu. Vaše nadřízené, spolupracovníky nebo vaše klienty vůbec nezajímá, co musíte mimo svoji práci řešit. A navíc proč by měl váš šéf nebo zákazník čekat, až dořešíte své soukromé problémy? Pokud to nesnese odklad, zvažte, zda si nevezmete den volna.

Pro Kartářky světla Mirek

Foto: Shutterstock a soukromý archiv Miroslava M.

PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.

Najděte odvahu a svěřte se

Příběh, který vám budu vyprávět, je ze života… Jednoho slunného dne zazvonil telefon a na druhém konci se ozval docela zoufalý ženský hlas paní Markéty, ...
kartářky-věštění

Jak a na co se ptát karet

I vy rádi vyslechnete rady kartářky a pro své starosti čas od času využijete možnosti výkladu karet? A výklad karet od dobré kartářky chcete pro ...

Jaké bylo moje první setkání s kartářkou a výkladem karet

Příběh, se kterým se vám svěřím, je můj osobní a opravdu je tomu hodně dávno, kdy se přihodil. Je možné, když to bude číst mladší ...
kartářka Katka

Když věříš, tak to přijde

Výklady z karet se zabývám hezkou řádku let.  Jednou mi zavolala na výklad karet po telefonu paní Ivona (40) a chtěla vědět,  kdy s manželem otěhotní, ...

Věštba po telefonu – jak se ptát kartářky a jak probíhá výklad karet

Věštba po telefonu – jak se ptát kartářky a jak probíhá výklad karet Před zavoláním si dobře zformulujte otázku. Nejlépe, aby začínala Jak, Kde, Co..? ...

Helen Stanku v pořadu České televize Sama doma

TV Sama doma Jaký bude rok 2015 TV pořad České televize Sama doma s naší kartářkou Helen Stanku: ...
/ Články

Vodnář – Co přináší štěstí Vodnářům?

Věštírna, znamení, horoskopy Kartářek světla Co přináší štěstí Vodnářům? Vodnáři, jestlipak víš, že Tvojí barvou je fialová, rostlinou jmelí a kamenem meteor? A víš proč? ...
/ Články, Horoskopy

Kozoroh – co přináší štěstí kozorohům?

Věděli jste, že severský Bůh Thor je zobrazován na voze taženém kozorohy? LIDÉ KOZOROZI Bankovníci, pojišťovací agenti, lidé pracující ve výzkumu, detektivních kancelářích a všude, ...
Znamení štíra, souhvězdí

Štíři – Co přináší štěstí Štírům?

Věštírna, znamení, horoskopy Kartářek světla Co přináší štěstí Štírům? Symbolem Štírů je pentagram, rostlinou mandragora, zvířetem had. Zní to trochu zlověstně, podívejte se, o čem ...

Střelci. Co přináší štěstí střelcům?

Střelci – co přináší štěstí Střelcům? Věštírna, znamení, horoskopy Kartářek světla Co přináší štěstí Střelcům? Lidé ve znamení Střelců jsou jako běžící kůň, volní a ...