Jednorožec

Sdílejte nás:

Toto nádherné bájné stvoření, jakým jednorožec beze sporu je, zná z pohádek snad každý z nás. Jakou roli však sehrává v magii? A skutečně v dávných dobách existoval sněhobílý kůň s dlouhým, zlatým rohem na čele? Odpovědi na tyto otázky nejsou vůbec snadné, neboť popis tohoto bájného tvora, který byl údajně velmi plachý a směly se k němu přiblížit jen panny, se v různých textech velmi liší.

výklad karet online, zavolejte si

Jednorožec – bájné stvoření z hitorie

Podíváme-li se však na dochované texty, v nichž byla o jednorožci zmínka, narazíme mimo jiné na záznam, který tvrdí, že v roce 416 př. n. l. navštívil jistý řecký lékař perský dvůr a právě v Indii dle jeho slov žije divoké zvíře větší než kůň, které má bílé tělo, tmavorudou hlavu a tmavomodré oči. To by samo o sobě nebylo až tolik zajímavé. Ovšem lékařovu pozornost si toto zvíře zasloužilo zejména proto, že mu z čela mu vyrůstá roh, který je asi 45 centimetrů dlouhý a hraje nejrůznějšími barvami. Pravil, že u kořene je tento roh bílý, zatímco uprostřed je černý a na ostré špici zase karmínový.

Tento jednorožec je obvykle považován za jakousi„kombinaci“ divokého indického osla, nosorožce a lehkonohé tibetské antilopy, jež má dlouhé, rovné rohy, které se při pohledu z boku mohou jevit jako roh jeden.

Existence Jednorožce

Tím však důkazy o pravděpodobné existenci jednorožce zdaleka nekončí. Plinius Starší se totiž v 1. století n. l. ve své Přírodovědě zmiňuje o „monocerovi„, tedy o jednorožci, který má uprostřed čela dlouhý černý roh. Indičtí Sírové na něj údajně pořádali lovy, ovšem nikomu z nich se jej nepodařilo zachytit živého. Nepomohly přitom ani nejrůznější triky, kterak jednorožce nalákat do potřebné vzdálenosti. Jak se ale později ukázalo, jedinou možností, jak jej ulovit, byla sladkávůně panny, která ho zmámí na tolik, že jí položí hlavu do klína.

Víra v jednorožce se nicméně neomezuje jen na západní kulturu. Čínský ťi-lin totiž údajně měl jelení tělo, koňská kopyta a jediný roh, který mu vyrůstal uprostřed čela a měřil asi 4 metry. Ovšem zatímco jednorožec západní dokáže být pořádně divoký a útočný, ťi-lin je ztělesněnou mírností. To znamená, že nežere nic živého a nešlápne ani na nejmenšího broučka či stéblo trávy.

Nahlédneme-li ještě do středověkých dob, zjistíme, že se traduje, že v tomto období byl jednorožec ceněn právě pro svůj roh, neboť v rozemleté podobě působil jako protijed proti všem známým jedům. S největší pravděpodobností šlo však o pouhý mýtus, protože dnes již víme, že rohy jednorožce, které se nacházely v pokladnicích chrámů nebo vladařů, byly většinou slonovinové kly narvalů či mrožů, kteří byli označováni jako mořští jednorožci. Existenci bájného jednorožce zpochybňuje také skutečnost, že číše indických vladařů byly ve skutečnosti vyrobeny z klů nosorožce.

Víra v jednorožce

Žije tedy jednorožec či nikoliv? Odpověď ponecháme spíše na Vaší fantazii. Ačkoliv existuje hned celá řada okolností, jež hovoří ve prospěch jednorožců, objevuje se také nespočet faktů, které nás nutí pochybovat. Možná, že byli právě pro svůj jedinečný roh vyhubeni. Je ale také dost možné, že se v temných nocích prochází okolo tůněk. Anebo je pravda někde jinde? To už necháme na Vás.

Ještě bychom Vám však na závěr rády přiblížily význam, symboliku jednorožce v magii. Jednorožec je starodávný symbol čistoty a ochrany, v moderním pojetí znázorňuje také sílu, moudrost a věčný život. V praktické rovině symbol jednorožce zvyšuje sexuální přitažlivost, ale má i léčivé schopnosti.

Přináší tedy samá pozitiva, do nichž se oplatí vložit důvěru, co říkáte?