Vejce uměla stahovat neštěstí, věštit, chránit, rozvazovat jazyky, chránit před duchy, pohlcovat uřknutí. Vydejte se s nami po stopách jejich moci.
Vejce je pradávný symbol života. Slepičím vejcím se vždy přisuzovala veliká síla. Čarodějové, kteří chtěli být nepřemožitelní v nich ukrývali svoji sílu.
Nejmocnější byla ta snesená na jaře. Chránila dům, byla léčivá a odvracela zlo.
Když někdo působil neduživě, říkalo se: ,,tož taky mohl sníst těch velikonočních vajec víc.“
Pohled do budoucna
Skrze vejce bylo možné nahlédnout do budoucnosti, stačilo se před východem slunce podívat skrze dvě dírky vyfouklého vejce.
Přenášení neduhů
Někde vejcem potřeli postiženého a pak vejce provrtali a odložili na mraveniště. Mravenci vnitřek vajíčka spořádali a s ním i nemoc.
Rozvázání jazyka
Když někde dítě dlouho nemluvilo, přinesl kmotr, či kmotra dotyčného dítěte tři, šest, či devět štěbetajících vajec a přejížděl jimi dítěti po ústech. Říkal: ,,nauč se štěbetat děťátko, tak jako kvokat kuřátko.“
Vejce proti zbloudilým duším
U pohanů měla vejce velkou roli při různých rituálech, byla s vázána s kultem zesnulých. Vejce se vkládala do hrobu aby se duše zadržela před blouděním po světě živých.
Spadené vejce věští štěstí
Tedy tehdy, když se při tom rozbije. Slibuje dobré zprávy. Horší je, když se mu pádem nic nestane. Potom věští nechtěná překvapení.
Skořápky rozbíjí svízele
Když sníte vajíčko, lžičkou na talířku rozmačkejte skořápky. Lehko se tak uvolníte od potíží, kterými právě procházíte a ještě se ochráníte od těch příštích. Kdysi se skořápky házely na střechy, aby domy chránily před hromy a blesky. Rozsypané kolem domova zamezovaly vstup zlým silám.
Stahování uřknutí
Kdysi se věřilo, že vajíčko válené po těle vytáhne z postiženého jeho neduhy a potíže a uzavře je v sobě.
Vajíčka z lidí dokázala stahovat i něčí zlý pohled, uhranutí, či uřknutí.
Postižený člověk měl odložit kovové ozdoby a hodinky a posadit se zády k vědmě, zavřít oči a složit ruce do klína. Vědma se zpravidla nejdříve pokřižovala a pak vzala vejce širší stranou do pravé ruky.
Špičatý konec směřoval k zátylku postiženého. Žena pak a ve jménu Otce a Syna a Ducha svatého vzývala nečistou sílu aby uhranutého opustila. Poté kroužila vejcem nad hlavou klienta ve směru hodinových ručiček, pak kolem páteře a nakonec dělala spirálovité pohyby svrchu dolů a nepolevila, dokud očišťovaný nepocítil úlevu. Síly zla pak přebralo vejce skrze skořápku.
Tam, kde si nevěděl rady zvířecí ranhojič, tam se pro uzdravení potírala vejci i nemocná zvířata.
Pro Kartářky světla Hel
Foto: Shutterstock
Zdroje: Gerald Gardner – Withcraft today, James Frazer – The Golden Bough: The Roots of Religion and Folklore, Gramercy, New York 1993 (u nás vydalo nakladatelství Československý spisovatel, s.r.o. 2012), Jason Mankey – Witches and Pagans, Llewellyn Publications 2021, Hutton Ronald – Pagan Britain, Oxford University Press, New York 1996, Ditte a Giovani Bandini – Malý lexikon pověr; Fontána 1998
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy pohotově po ruce tak, jako váš telefon a rády vám odpoví.
Jaké nás lestos ještě čekají úplňky?
Tři kouzla na ochranu proti zlobě a pomluvám
Která mytická bohyně se ukrývá ve vás?
10 věcí, jež potěší Berana
Šestero pravidel pro čerpání energií na silových místech
Praktické využití čakry Adžná pro posílení intuice
Samuelčiny šamanské vzkazy pro všechna znamení 13.1.-19.1.
Kartou týdne 13.1.-19.1. je Luna. Každý má své sny
Týdenní horoskop 13.- 19.1. Luna si posvítí na naše vztahy
Blíží se lednový úplněk v Raku. Co nese pro jednotlivá znamení zvěrokruhu?