Partnerské a mezilidské vztahy, jsou mnohdy slabou, až křehkou stránkou našeho života. Nemusí tomu tak být po celou dobu aktivního partnerského života. Ale i jeho část, takto prožitá, je jistě nepříjemná. Platí to tehdy, když se skutečně nedaří. Moudří z nás hledají, jak to napravovat. Možností a směrů je mnoho. To víme. Ze zkušenosti své, ale i z příběhů klientů, se vhodně poodhaluje hledat příčiny neúspěchu v čase dětství, v rodině a návycích v ní. Často tam panují naučené zvyky, jak se po generace lidé k sobě chovali a chovají. Je tomu stále, pokud někdo z rodiny, nebo my sami už tomu neudělali přítrž.
Emancipace ve vztazích
Moderní doba si žádá i moderní způsoby. Emancipace žen v tomto směru ukázala, jakou má sílu. Princip emancipace lze chápat, jako vymanění se vlastní silou, tj. osamostatnění se. Půjdeme-li dál, zjistíme, že se k tomuto způsobu bytí žen, potřebují také naučit nově jednat muži. Dát „svobodu“ v jednání ženě, se kterou chtějí sdílet dál svůj život. Slovo svoboda, můžeme také spojit s důvěrou, nebo samostatnost. Ale i ženy matky by měly ctít dál tento princip vůči svým dospívajícím a dospělým dětem. Obzvlášť to platí k dospělým synům.
Způsoby jednání
Od teoretizování přejdu ke zprávě, nebo heslu, které mi přišla do pošty. Cituji, „tak se mi zdá, že si lidí myslí, že jsem porouchaná, protože mě potřebují stále opravovat“. Přiznám se, že je to velmi výstižné. Jistě, mnoho z nás se tak určitě chová. Předvádí se, jak jsou oni chytří, dokonalí, vše lépe zvládají, mají přehled, všemu rozumí, prostě jsou nepřekonatelní. Otázkou je, zda je tomu tak opravdu, nebo chtějí jen uplatnit své ego, svou sílu a potlačovat tím strach z nedokonalosti. Domnívám se, že ti z nás, jež jsou skutečně moudří, toto nečiní. Jsou tolerantní k druhým. Radí, až jsou o radu požádáni. To nám a vztahům jenom prospěje, pokud to zařadíme do svých návyků.
Krizové partnerské vztahy
Ve své praxi se setkávám s nejrůznějšími podobami krizí, jež prožívají klienti / klientky. Co je na vině? Co je tím spouštěcím momentem? Nedovolím si paušalizovat ani moralizovat. Jen se zamýšlím. Třeba to někoho také povede k pozastavení se a opraví svůj životní příběh tak, aby žil spokojenost.
Myslím, že hlavním momentem, který dříve či později vede ke krizi, je nevyzrálost a nezkušenost v partnerském životě. Nevyzrálost víc spadá do osobního života, nezkušenost pak v partnerství. Máme-li dobré vzory, pak je vyhráno. Ale kolik z nás má tuto výhodu?
Nevyzrálí jedinci, nesamostatní jedinci nemají moc šancí opravdu obstát. Nemají vnitřní sílu k opravdovosti. Nežijí opravdovost, ale závislost. Její projevy jsou nejrůznější. Dalším faktorem je strach. Posíleni těmito negativními vzorci jednání vytváříme manipulující prostředí ve vztahu. Zralý jedinec včas z tohoto vzorce odejde. Nevyzrálý hledá možnosti. Těžko věří, že pro ně milovaná osoba je taková, jaké používá vzorce jednání. Jak toto vše končí, je na momentu prozření. Kdy přijde záleží na odvaze situaci řešit.
Snad nápověda k nápravě
Není vhodné i ty sebemenší projevy možné krize přehlížet, omlouvat. Říkávám, „co má člověk jednou v repertoáru, může kdykoliv použít“. Jistě nám prospěje pracovat dál na svém sebepoznání, vyzrávat zkušenostmi a jít naproti poznání. Je cesta dost široká v takzvaném alternativním poznání, nebo klasická psychologie vztahů. Chce to jen mít zájem se konfrontovat s novými způsobem jednání, když zjistíme, že naučený model je slabý. Věřme, že chyba nemusí být vždy jen na té druhé straně, jak se často domníváme.
Závěrem
Svěřím se, co mě vedlo k sepsání tohoto zamyšlení. Jela jsem nedávno metrem. V mé blízkosti seděl dospělý muž (cca čtyřicátník) společně se svou matkou. On měl opravdu plný batoh (nevím kam cestoval) a matka stále ze své tašky vytahovala různé balíčky zabalené v alobalu. Stále mu je nutila, on odmítal. Měl výmluvu na plné příruční zavazadlo. To by asi nebylo tak to nejhorší, péče matek má i tuto podobu. Ale ona měla stále ruku na jeho stehně a celkem ho urputně držela. To mi opravdu přišlo už divné. Protože, jak on má být dospělým mužem, když mu to zřejmě matka stěžuje svými závislými projevy. Je pravda, že jsem viděla a slyšela určitou pasáž z jejich soukromí prezentované v MHD. Ale dokázala jsem si představit i další způsoby vztahů matek s dospělými syny a jejich důsledky. Ty pak dál poznávám ve své praxi kartářky. Poučme se.
Marie
Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce právě tak, jako váš telefon.

Nuda, nebo vášeň ? Přečtěte si bylinkový horoskop na březen!
Kartářka píše...

Runový horoskop a rituály na Březen 2021 vám prozradí, koho potkáte, a co vás čeká
Kartářka píše...

Karta týdne 1.3.-7.3. Dvojka pohárů; komu nejste lhostejní?
Kartářka píše...

Týdenní horoskop 1.3.-7.3. Koho čeká romantické předjaří a koho exploze?
Kartářka píše...

Horoskop sněžného úplňku (27.2.) ve znamení Panny: hlídejte si zdraví a své sny
Kartářka píše...

Víkendový horoskop: kdo bude vyhánět zimu žhavým flirtováním a kdo bude pod vlivem úplňku v Panně v tančit se smetákem v ruce?
Kartářka píše...

Horoskop na březen
Kartářka píše...

Desítka typů lidí, kterým se raději vyhněte, abyste měli šťastnější život
Kartářka píše...

Není náhoda, že jste se narodili svým rodičům: KARMICKÉ SLUNCE V RYBÁCH
Kartářka píše...

Karta týdne 22.2.-28.2. Hvězda. Kdo se zasní o nové lásce a naději?
Kartářka píše...