Magická moc bylinek

„Není na světě bylina, aby na něco nebyla,“ říkávaly babky kořenářky. Každá bylinka má svoji moc a účinek. Pomáhají uzdravovat, ochraňovat před zlými duchy, přivolat lásku nebo peníze. Seznamte se s některými z nich.

Třezalka

Žlutě zářící třezalku s listy, které vypadají jako poseté děrami, a červenou šťávou, nosívali lidé u sebe, aby je chránila před hromy a blesky, čarodějnicemi i čerty. Pokud byla v peněžence, zajistila jejímu majiteli peníze. Větší moc měla, když se sbírala ve svazcích, ideálně v pátek. Používala se i jako afrodiziakum. Zvláštností je, že její červená šťáva byla nazývána krví čarodějnic a používala se i na věštění.

Pelyněk

Dívky, které hledaly vhodný protějšek, se vydávaly hledat uhlíky pod kořenem pelyňku, který měl zázračnou uzdravující moc. Zároveň měl i dar věštění svázaného s manželstvím. Pokud dívka pod rostlinou našla uhlík, čekal ji rychlý sňatek. Pokud ale místo něj našla jen nějaký hmyz, měla dívka přijít o svůj největší poklad, o věnec.
Pelyněk pomáhal i při uhranutí. Stačilo dotyčného očadit dýmem z pelyňku a bylo po problému.

Pelyněk byl prospěšný i cestovatelům, kteří ho používali proti únavě a bolení nohou.   Cestovatelé, kteří u sebe nosili pelyněk, případně si jím potírali nohy, cestovali dál, zatímco ostatní potřebovali odpočívat. Čilý byl zejména ten, kdo nosil pelyněk u podrážek bot. Léčba pomocí pelyňku pomáhala i koňům. Říkalo se, že díky pelyňku může kůň ujet až dvanáct mil bez potřeby jídla a odpočinku. Pelyněk byl tak známý, že si ho lidé v mnoha evropských zemích malovali na dveře kočárů, aby je chránil před nehodami a zajistil jim šťastnou cestu.

Růže

Velkou moc pro magii lásky měla růže. Dívky si je vysazovaly na zahrádkách a dávali tím vědět nejen lidem, ale i bohyni přinášející lásku, že jsou připraveny někoho milovat. Růže se také házely do hrobů zesnulých, které lidé podezírali z vampyrismu. Měly je svou mocí odrazovat od návratu z onoho světa.

 

Tymián

Proti dětským nemocem způsobeným uhranutím se v lidové magii využívalo kouzlo, kdy bylo potřeba mezi půlnocí a východem slunce, tedy v magický čas, jít na devět pasteveckých cest a do devíti potoků se džbánem. Na každé cestě se mělo vzít trošku zeminy a z každého potoka nabrat trochu vody. Člověk se nesměl ohlížet za sebe a vyhýbat se lidem.  Když už se nešlo setkání vyhnout, nesmělo se říct ani slovo. Po návratu domů se voda z potoků ohřála a přidal se do ní tymián a oměj. Dítě touto vodou omyli, případně ho v ní rovnou vykoupali, a stejnou vodou pak omyli i černou kočku, na kterou se mělo uhranutí přenést.

Tymián byl velmi mocný i v případě, že nemohla žena otěhotnět. Pak se jí doporučovaly  koupele s tymiánovým náparem. Ty měly pomáhat i při nepravidelné nebo chybějící menstruaci. Ženy se koupaly v náparu z vysušené nadzemní části rostliny. Také nově narozené děti se koupaly ve vodě s náparem z tymiánu, či heřmánku, aby dobře rostly. Jako ochrana před nočními můrami a pro dobrý spánek dětí se už během porodu zavěšovaly do oken posvěcené věnce, ve kterých nesměl chybět tymián. Čaj z tymiánu se podával i tehdy, když se v těle příliš zadržovala voda a při chorobách srdce. Vařený ve víně léčil kašel. A kdo chtěl mít klidné sny, stačilo si dát snítku tymiánu pod polštář.

Divizna

Květy z divizny rozházené po pracovišti prý nesou zisk. Pokud ji budete nosit u sebe, dodá vám odvahu, ochrání vás před divokými zvířaty a vložená pod povlak na polštář odežene zlé sny.
Chtěl-li dříve někdo vědět, zda se splní jeho přání, vzal stonek divizny a velmi opatrně ho zatížil kamínkem  k zemi tak, aby se nezlomil. Pokud se rostlina zvedla vlastními silami, bylo možné čekat dobré výsledky. U nás se kdysi věřilo, že divizna je vyslancem smrti. Pokud vyroste na něčím hrobě, znamená to, že duše zemřelého potřebuje pomoci,aby mohla opustit očistec, a blízký člověk potřebné duše měl vykonat pouť na svaté místo.
Kdo chtěl být krásný a zdravý, měl se koupat v odvaru ze sušeného květu divizny. Oplach z odvar z divizny se používal také k zesvětlení vlasů.

Heřmánek

Heřmánek nasbíraný o svatojánské noci nebo kterýkoliv pátek a nošený u sebe přitahuje lásku a zajišťuje úspěch v materiálních věcech. Ve formě vykuřovadla v ložnici probouzí partnerskou vášeň, dodává na atraktivitě a chrání před toxickými svazky. Sušený heřmánek zavěšený nad dveřmi či oknem chránil obyvatele domu i jejich zvířata před zlými silami. Heřmánek prý také na lidí působí tak, že jsou pak pravdomluvnější. Schraňovaný u peněz chrání před závistí a pomáhá člověku, aby se ze svých peněz dokázal radovat a užíval si je

Kalina

Název kaliny pochází z řeckého kalos – kali, tedy pěkný. Pokud se čerstvě utržený květ kaliny přiložil ke zlomenému srdci, dokázal zmenšit milostné trápení. Jako magická rostlina uměla kalina přijmout trápení a strach žen, které byly smutné.
Kalina byla keřem dívčím a svatebním i pohřebním. Navazovala na bohyně života – bílou pannu a červenou matku a bohyni smrti – černou stařenu. Symbolizovala přechody – nejdříve mezi světy, později přechody z jednoho stavu do druhého a říkalo se jí most. Jako životodárný keř ženský nesměla chybět při svatebních obřadech, protože symbolizovala přechod dívky ze stavu panenského do manželského.  Když se v rodině narodilo děvčátko, zasela se kalina a do první koupele se přidávalo listí a plody tohoto keře, aby bylo dítě zdravé a krásné. Květy pověšené nad novorozenou holčičkou a její matkou zajišťovaly zdraví a štěstí.

Kalina byla ochranou před zlými silami, a proto se často sázela na hranice polí a její větvičky zdobily domy v době větší aktivity démonů a čarodějnic.

Kalina byla zasvěcena slunci a odtud měla svoji sílu. Její plody chránily hospodářství před kletbou a korálky z nich vyrobené chránily před milostnými kouzly.

Kaliny byly také svázané se světem zesnulých, proto je lidé často sázeli na hrobech mladých dívek a chlapců. Rostlina informovala o čistotě jejich duše. Kdyby pak někdo nedopatřením utrhl z takového keříku větvičku, musel počítat s nemocí, mrzáctvím a dokonce i se smrtí. A pokud si chtěl někdo jen přivonět ke květům kaliny rostoucí na hrobě, riskoval, že přijde o čich.

 

Pro Kartářky světla Hel

Foto: Shutterstock

PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.

Jak moc podvádí jednotlivá znamení zvěrokruhu?

Jsou lidé, kterých se nevěra netýká. Nicméně všude číhá pokušení. Jedni o záletech pouze sní a druzí si nemohou pomoct a využijí každé příležitosti. Najdou ...
/ Články

4 nejatraktivnější znamení zvěrokruhu: Ženy v nich narozené oplývají nestárnoucí krásou

Každá žena získává s věkem specifickou krásu. Nejen tu, kterou vidíme navenek, ale především tu vnitřní. A ženy, které měly štěstí a narodily se v ...

Horoskop štěstí pro Raky (22.6. – 22.7.)

Milí Raci, co vás čeká v následujícím měsíci? Dávejte si pozor na prostořekost, nemůžete vždy říkat, co si myslíte. Mohlo by se lehce stát, že se ...

Která mytická bohyně se ve vás ukrývá?

Jejich příběhy většina z nás zná a ani po tisících letech nepřestávají inspirovat. Mnohé z nich jsou navíc spojeny s určitými znameními zvěrokruhu.  Zjistěte, se kterou bohyní ...

Víkendový horoskop od 21.6. Co nám nese červnový úplněk v Kozorohu?

V pátek 21. června přinese sextil Merkuru s Marsem náladu na letní lenošení a cestování. V sobotu 22. června nastane úplněk ve znamení Kozoroha v ...

Jak si získat Raka?

Lidem narozeným ve znamení Raka astrologie připisuje velkou vnímavost a intuici. Co ještě? Říká se, že tichá voda břehy mele. Rak je znamení vodního živlu ...

Již v sobotu nás čeká úplněk v Kozorohu. Jaké dary nese?

Držte si klobouky a připravte se na kouzelnou jízdu, plnou cílevědomých plánů, úspěchů, duchapřítomnosti a špetky romantiky. 22. června v 03:07  rozzáří nebe jahodový úplněk v ...

Letní slunovrat a Svatojánská noc

Slunce. Krásné, planoucí, právě na vrcholu svých sil. Voda. Životodárná, jiskrná, očistná… Dva úžasné a silné elementy, které si zaslouží velkou poctu a náš vděk ...

Tři kouzla na lásku

Rituál na přivolání lásky u vody Hledáte-li lásku a jste zrovna u potoka, řeky, jezera, či moře, vyzkoušejte tento rituál. Bude se vám hodit prstýnek ...

Je vám povědomá kouzelná síla moře?

Posilte pomocí moře ve svém životě to dobré Chystáte se k moři? Něco vás tam vábí? Cítíte se dobře v šepotu blankytných vln a křiku ...

Kartářka Mína

Volejte kartářku Mínu 906 50 60 50 Klapka č. 14 Jen 50,- Kč za minutu

Moje jméno je Mína.

Výkladem karet se zabývám od roku 2003 a vykládám karty Osho Zen Tarot. Tyto karty nevěští, ale pojmenovávají pravdu přítomného okamžiku a pouze nabízejí možnosti řešení daného problému.

Tím ponechávají člověku svobodnou vůli, jak vše řešit. Ke své práci občas používám i kyvadlo, které mi na míru vyrobila moje dcera.

Zabývám se mnoho let také masážemi a zajímám se o bylinky. Miluji přírodu, vůní a ticho lesa a zvířata.

Doma mám v současné době 2 kočky a 4 psy.

Zvířata mě provázejí celým mým životem a tak se snažím pomáhat i jim. Proto pokud řešíte nějaký problém, který se týká zvířat, neváhejte zavolat. Můžu vám pomoci i v této oblasti.

S láskou Mína