Lughnasadh – oslava vrcholu léta

Vážení a milí naši čtenáři, před nedávnem jsme společně slavili pátý čarodějnický svátek Midsummer, který se konal 21.6.2015 v den letního slunovratu, a už je tady svátek šestý, tentokrát je to oslava vrcholu léta a jeho název je Lughnasadh.

Oslavy tohoto svátku se konají 1. a 2. 8. a svátek je oslavou a poděkováním bohu slunce Lughovi, který je bohem slunce keltským. Zároveň je to i první svátek žní a úrody, tak to alespoň vnímali naši keltští a pohanští předkové.

Barvami tohoto svátku jsou šedá, zelená, žlutá a zlatá. V tomto období se sklízí již první obilí, ale na zahradách zrají jahody, třešně, rybíz a v lesích i borůvky a brusinky. Jen na houby si letos asi budeme muset počkat, ale nevadí.

Při našem rituálu bychom měli mít své místo, kde svůj rituál provádíme ozdobené nejenom svíčkami barev, které jsem zmínila, ale i klasy se zrním. Ty budou symbolizovat naše poděkování za úrodu, které se nám dostalo nebo ještě dostane. Rituály v tomto období jsou zasvěceny požehnání polím, lesům a zahradám, a proto bychom je měli takto vnímat i slavit. Je to čas hojnosti a blahobytu, nesmíme však zapomenout, že hojnost skončí a my se musíme připravit na čas, kdy bude všeho nedostatek. Já vím, že v dnešní době již nejsme závislí na běhu přírody, ale pokud si uprostřed zimy otevřete vlastní skleničky zavařeniny nebo sirupu, potěší to vaše smysly a určitě si vzpomenete právě na čas hojnosti, na teplé letní dny, kdy jste tu či onu zavařeninu či med dělali. Uctěme tedy s radostí boha slunce Lugha nebo jeho matku bohyni Taillete, jakožto bohy hojnosti a plodnosti a hlavně jim nezapomeňte za tyto dary poděkovat.

Já vám přeji krásné léto a krásnou oslavu a s ní spojený rituál. Na závěr mi ještě dovolte použít krásný citát, který je spojený s Lughnasadem:
“V dny letní nečinnosti, za příjemného slunného počasí,
uprostřed zlatavého obilí se dva milenci procházejí.”
Bugeilio´t Gwenith Gwyn

Krásné léto a svátek Lughnasadh přeje Vaše kartářka Jarka

 

Moderní svět aneb Nová doba ezoterická

Sdílejte!