Zahrada snů

Sny bychom mohli přirovnat k velké zahradě s několika vchody. Podle toho, kterou branou vejdeme, se nám ukáže jiná krajina. Sami si přitom vybíráme, jestli to bude kamenitá a nevzhledná zahrada, anebo půjde naopak o kout s množstvím tajemných cestiček vedoucích do neznáma.

Zahrady snů, sníme všichni

zahrada-snuSchopnost snění je přisuzována nejen lidským bytostem, ale třeba také plodu v mateřském lůně či ptákům a savcům. Ovšem, zaměříme-li se výlučně jen na sny nás lidí, zjistíme, že všichni bez výjimky prospíme průměrně třetinu života. Proč tak dlouhou dobu a co se s námi během spánku vůbec děje? Snad nejjednodušší a také nejběžnější odpověď zní, že se během spánku regenerují tělo i mysl unavené celodenní aktivitou. Je to ale všechno? Vždyť právě během snu prožíváme nepravděpodobné příhody, navštěvujeme jakési jiné světy, prožíváme blažené, ale i hrůzostrašné stavy. Náš snový život tedy mnohdy bývá velmi intenzivní. Jenže, jaký to má smysl? Odpověď se pojďme pokusit najít v následujících řádcích.

Sny a jejich význam

Sny byly předmětem zájmu lidí od nepaměti. Už pradávné civilizace se tedy snažily poodkrýt tajemný význam snů, které jsou klíčem k podvědomí a skrývají se v hloubi naší psychiky. Již to tedy dává tušit, že sny mají kromě jiného také pozitivní vliv na naše učení, paměť a náš celkový rozvoj. Například i v malém mozečku plodů se během snů „učí“ zpracovávat podněty.

Jak však stárneme a vyvíjíme se, sny nabývají poněkud jiného významu – radí nám totiž s každodenními problémy a často nám zanechávají také zajímavé vzkazy. Není proto divu, že současní ezoterici chápou sny jako projev podvědomé moudrosti, hlas vyššího já. Připouštějí během snu tedy možnost astrálních cest mimo čas i prostor, kontakty s anděly, duchovními rádci atd.

Prorocké sny

Dodejme ještě, že současné praktiky popisují rituály a média naopak navozující prorocké sny. Médii mohou být například bylinky či krystaly. Z kamenů přitom můžeme využít měsíční kámen, selenit, perly či křišťály, přičemž k získání informací během snů jsou ideální zejména poslední jmenované, neboť pomáhají jako posilovače. Ovšem ne každý křišťál dokonale splní svou úlohu. Je totiž potřeba vybrat takový křišťál, který bude tvarovaný tak, že se bude silně svažovat k jednomu konci i jedné straně, a užíván bude pouze k účelu snového média. Kromě toho se musí ještě „očistit“ měsíčním svitem během úplňku a potom se zasvětí svému novému účelu, jímž je přivolat prorocký sen.

Tunel snůVýklady snů

Výklad snů a porozumění není žádná věda. Ideální je, máme-li k dispozici několik takových kamenů, které přivolávají různé sny. Před spaním si je dobré umístit je k lůžku, přičemž si můžeme připravit i polštářky naplněné těmito kamínky. Účinné jsou ovšem třeba také olejíčky z levandule a heřmánku.

Co následně udělat pro to, aby sny napomohly našemu rozvoji? Je potřeba si je zapamatovat a analyzovat? Určitě ano. Nicméně, ať už si je zapamatujeme či nikoliv, plní svoji funkci za každé situace.

Pokud však máme to štěstí, že nám uvíznou v paměti, vyplatí se je analyzovat. Vcházíme totiž hlouběji do svého světa, díky čemuž mu lépe porozumíme a můžeme si tak vládnout a řídit svůj život.

Jak však sny zaznamenat a interpretovat?

Sny je dobré si zapisovat nejlépe v přítomném čase a následně se zeptat druhých lidí, jak by si vyložili ten či onen sen, kdyby se jim zdál. Mějme také na paměti, že sny nám obvykle chtějí prozradit něco, o čem nemáme ani ponětí, co uniká naší pozornosti, nebo si nechceme pamatovat. Díky komentářům jiných lidí se na jisté věci můžeme podívat jinýma očima, než doposud. A to je právě to, oč nám jde, neboť nejdůležitější je to, co můžeme díky informacím obsažených v našich snech využít. Neméně důležité je i to, naučit se, jak tyto informace využít tvůrčím směrem.

Jak můžeme porozumět snu?

  1. Připomeňte si prožité pocity a emoce. Jaké byly na začátku a jaké na konci? Prožili jste už podobnou situaci? Jak se to dotýká Vašeho současného života?
  2. Popište nejdůležitější scény, obrazy, předměty ve snu.
  3. Dejte snu název a vyberte nejdůležitější žánr – komedie, drama, horor…
  4. Odpovězte na otázky: Proč se takový sen vyskytl? Co to vypovídá o Vás a co se o sobě díky tomu dozvíte?

Chcete se o výkladu snů dozvědět více? Neváhejte se obrátit na naše zkušené kartářky, věštkyně a čarodějnice.