Usmiřte se s mákem

Mák – kouzelná bylinka pro štěstí, lásku, usmíření, ochranu, hojnost neviditelnost i zapomnění..

Jeden z nejkrásnějších polních květů, ačkoliv působí křehce a po utrhnutí hned vadne, má velkou sílu. Chrání před falešnými lidmi, umí znovu spojit rozvrácené vztahy, a dokonce vás umí učinit neviditelnými. Tedy alespoň podle mouder našich babiček. Uměl chránit před zlou mocí i nemocí. V lidové magii se využíval k posílení schopnosti věštění budoucnosti. Věstící si dopřál chvíli spánku s makovým květem na čele anebo jej měl v noci pod polštářem. Mák umocňoval a pomáhal posilovat vize budoucích událostí.

 

Mák má velkou tradici. Již dlouho mu lidé přisuzovaly velikou sílu, jak dosvědčují nálezy máku v místech neolitických sídel na území dnešní Itálie a Německa. Vikingové znali mák také. Předřímské národy uctívali mák, jako posvátnou rostlinu v italské Daunii. Germáni nazývali svá maková pole odainsackr, protože v nich, s připěním boha Ódina docházelo k zázračným vyléčením. Další germánský bůh měl k máku také silnou vazbu. Byl to zlatovlasý mladík s makovým věncem kolem krku, bůh plodnosti a opojení Loll.

 

Ovídius říkal máku rostlina zapomnění. Když se rostlina poranila, vytékala z ní mléčná šťáva jejíž kapky se nazývaly slzy Luny.

Pro své narkotické působení byl mák atributem boha spánku Hypna a boha snů Morfea. I bůh Hermés byl spojován s mákem. Jeden z jeho aspektů je průvodcovství duší (psychopompa). Tam je znázorněn s mákem v ruce. Mák byl také rostlinou podsvětí, protože se jí živili draci divinačních svatyní.

Mák používaly i věštkyně. Kde? Na minojské Krétě coby vykuřovadlo.

Spojovaný byl s kultem Velké Bohyně, Deméter, Hekaté, římské bohyně Ceres a maloasijské Kybelé. V antických dobách byla maková semínka symbolem prorockých snů a obětinou pro boha Hypna. Mák se použival ve svatyních pro navození posvátného chrámového spánku, pro vyléčení, nebo vyřešení zapeklité situace.

V Egyptě se mák pojil s Isis, také s ochránkyní mrtvých bohyní Nebthet a bohem pohřebišť Anupem.

 

Poradit si s ním uměly i naše babičky a tak se stal nedílnou součástí lidové magie.

 

Pro neviditelnost 

Aby nebyly babičky tak nápadné a snáze unikly nechtěné pozornosti, vhodily hrst makových semínek do vína, nechaly pět dnů odstát a potom víno po troškách upíjely. Věděly totiž, že kdyby si daly o trochu víc, mohlo by to skončit omámením a možná i šílenstvím. Proto byly opatrné a užívaly nápoj po troškách. Po pěti dnech pak byly neviditelné na dalších pět dnů.

 

Když chtěly znát odpověď na konkrétní otázku, která se týkala jejich blízkých nebo jich samých, napsaly večer na kus papíru modrým inkoustem dotaz, posypali špetkou makových zrn a zavinuly tak, aby se mák nevysypal. Pak vložily pod polštář, aby si přivábily sen, který měl skrývat odpověď.

 

Ve svém okolí vídaly někdy i rozhádané páry, kdy se manžele nemohli shodnout. V těch dobách byl rozvod sprosté slovo a vše se muselo řešit delikátněji. Nejedné nešťastné ženě tak vědma poradila rozházet plátky květů máku po prostěradle a dopřát sobě i partnerovi omamnou vášnivou noc. Mák uklidňoval a zároveň zvýšil chuť k postelovým hrátkám.

 

Ten, koho čekal soudní spor, nebo se musel brát o svoji čest, vhodil par makových zrn do váčku, kde nosil peníze. Nejenom, že byl mák známý tím, že nošen s sebou přitahoval peníze, dokonce se vědělo, že ten kdo má v kapse zrnka máku má velkou pomoc přírody a tajemné síly na své straně.  Zvítězil tak v každé bitvě. Často si ještě ve dvacátém století vojáci sypali do kapsy mák pro štěstí.

 

Sušený makový květ můžete nosit tehdy, pokud se chcete chránit před falešnými přáteli. Umí chránit před zlou energii a lidmi kteří jí k vám mohou vysílat.

V astrologii je mák přiřazen znamení Ryb, se kterými koresponduje.

 

Pro Kartářky světla Helen Stanku

Foto: Shutterstock

PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy pohotově po ruce tak, jako váš telefon a rády vám odpoví.

Co nese číslo domu do vínku jeho obyvatelum?

Také se díváte po číslech domů? Co vám mají prozradit? Nebo vám zní otáka, jací lidé v nich bydlí? Jaké mají životy, příběhy, osudy? Víte, ...

Patříte do kategorie výjimečných lidí podporovaných karmou? Zkontrolujte si své datum narození

Existují určitá konkrétní data, která jsou považována za výjimečné. A stejně tak jsou výjimeční i lidé, kteří se v těchto konkrétních dnech, někdy i letech narodili ...

Blíží se novoluní v Rybách. Jak ovlivní každé znamení zvěrokruhu?

10. března 2024 v 10 hodin dopoledne nás čeká už třetí letošní novoluní, které bude tentokrát ovlivněno vodním znamením Ryb. Můžeme se těšit na spoustu ...

Víkendový horoskop od 8.3. Novoluní v Rybách dá vašim snům vlastní život

Tento víkend nás čeká pěkná jízda. Mars v kvadratuře s Uranem budou zkoušet sílu sebeovládání a Neptun v konjunkci s Merkurem rád podsouvá nepravdivé zvěsti. Novoluní v mystických Rybách, které ...

Mezinárodní den žen by měl být každý den

V průběhu druhého březnového týdne si připomínáme, že jsme ženy. Babičky, matky, dcery, vnučky, sestry, kamarádky, kolegyně… Prostě ženy. Ale hlavně to, že můžeme mít ...

Která bohyně je ochránkyní vašeho znamení zvěrokruhu?

Každé z dvanácti znamení zvěrokruhu má svou vlastí bohyni, s níž sdílí své specifické vlastnosti, a která je jeho patronkou. Víte, jaká bohyně je ta vaše? Beran ...

Partnerský horoskop: Rak. Která znamení se k němu nejlépe hodí?

Každé znamení zvěrokruhu má své přednosti i slabiny. A pokud chcete vydržet s někým ve vztahu, je dobré je znát. Jak miluje citlivý, empatický, na rodinu ...

Jak vám pomůže Zadkiel, andělský ochránce Ryb

Milé Ryby, vaším ochráncem jsou andělé Rasamasa, Vocabiel, Barchiel, Pasiel a Zadkiel. O posledně jmenovaném si povíme trochu více. Jméno Zadkiel pochází z perštiny a označuje božskou spravedlnost, ztělesněnou ...

Krása v jednoduchosti

Představte si svět, ve kterém bude všechno jednoduché. Vztahy, žití, bytí, finanční spletitosti a tak dále. Nebylo by to krásné…? V jednoduchosti je síla. Platilo to ...

Jaký vliv má na váš osud hodina vašeho narození?

24:00 – 1:59 Tak, jak se jeden den stává druhým, stejně tak nenápadně, avšak vytrvale našlapují ve svém životě lidé narození na prahu nového dne ...

Čarovné bylinky pro bohatství

Pokud vám stále chybí v kapse pár peněz navíc a hledáte v magii návod, jak je rozmnožit, vzpomeňte si na rostliny.

Nemusíte zaklínat magickými formulemi pomněnku utrženou ve správný čas a na správném místě k tomu, aby jste si s její čarovnou mocí otevřeli cestu k bohatství. Je několik druhů rostlin, bylin a květů, které vám mohou pomoci zvýšit vaše jmění. Převážnou většinu těchto rostlin lze pořídit v každém zahradnictví.

Nejjednodušším způsobem, jak si přivábit bohatství a zároveň rychlým, nenápadným a osvědčeným, je podle nejrůznějších pramenů babek kořenářek, rozprášení mleté skořice okolo kanceláře, nebo domova. A co se dá ještě podniknout?

Bez plevele to jde lépe

Především je potřeba důsledně zbavit vaší zahrádku plevele. Myslete při tom na to, že děláte pořádek i doma a odstraňujete ze svého života neúčelné výdaje a odháníte od sebe ze svého okolí malé i velké parazity. Vyhněte se trhání petrklíčů. Vyplatí se vám ale v zahrádce také nechat trochu jetele i pampelišek. Tyto rostlinky jsou známé tím, že umí přitáhnout blahobyt. Když během úplňku rozfoukáte chmýříčka z odkvetlé pampelišky, může vám splnit přání. Zejména ta svázaná s penězi.

Další rostlinou svázanou s bohatstvím je Topolovka růžová (Alcea rosea) Její hojně barevné květy přitahují blahobyt a pomáhají dosáhnout životních met i obyvatelům domů u kterých se pěstují. A aby se zesílil magický účinek Topolovky, vyplatí se nosit pár semínek této rostliny v peněžence.

Peníze také přitahují duby. Pokud nemáte možnost vysazení dubu ve své zahradě, posbírejte si do kabelky, či kapsy pár žaludů.

Peníze lehce padají do peněženky ve které je lístek z máty. Abyste zesílili její účinek, je dobré si na své zahrádce vypěstovat svou vlastní.

Květem a rostlinou velmi spojovanou s pronikavým úspěchem je slunečnice. Vysaďte slunečnici na své zahrádce a utrhněte a vysušte pár okvětních lístků.

A když vás přestalo bavit po kapsách nosit tady snítko toho a onde plátek něčeho jiného vytvořte si vlastní škapulíř. Že nevíte co to ten škapulíř je? Naše babičky by vám odpověděly, že se jedná o plátěný sáček na zavěšení na krk, či jinam a ten byl právě určen k naplnění magickým bejlím přesně podle toho, nač jej bylo nositeli třeba. A že nevíte, čím jej vlastně naplnit? Neomylně vám napoví i vaše intuice. Plátěný sáček můžete nosit v kabelce, nebo může být i pod polštářem.

Když vám chybí nápady najděte ve svém okolí lípu.

A když vám chybí nápady jak zvýšit průtok svých financí, čili si hmotně polepšit a nevíte už kudy kam? Potom najděte ve svém okolí vzrostlou lípu. Podle staré legendy lípa vznikla tak, že byla dívka, která byla šťastnou matkou četného potomstva a dítky rodila i z hlavy, rukou i nohou. Země si toho všimla a dívce zazáviděla. Jednou, když šla dívka přes rozkvetlý palouk se země rozestoupila dívce v ní uvízly nohy a proměnila se ve strom zvaný lípa. Hodilo by se vám pár semének nápadů jak si polepšit? Najděte si tedy klidné místo pod tímto stromem. Požádejte lípu o pomoc, k nalezení inspirace.

Zhluboka se několikrát prodýchejte uklidněte se a vyjmenujte si alespoň deset věcí, které můžete podniknout. Podmínkou je, že jich nesmí být ani o jednu méně. Čím více, tím lépe. Vyjmenujte klidně i ty, jež jsou směšné, absurdní i nereálné, ale vyhněte se znevažování, či jejich posuzování. Po chvilce si uvědomíte, že se cítíte mnohem lépe a věci máte pevně ve svých rukou. Do druhého dne si budete jistí s tím co dál. Nezapomeňte lípě poděkovat.

 

S láskou  Helen Stanku

 

 

 

 

Foto: Shutterstock

PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy pohotově po ruce tak, jako váš telefon a rády vám odpoví.

Co nese číslo domu do vínku jeho obyvatelum?

Také se díváte po číslech domů? Co vám mají prozradit? Nebo vám zní otáka, jací lidé v nich bydlí? Jaké mají životy, příběhy, osudy? Víte, ...

Patříte do kategorie výjimečných lidí podporovaných karmou? Zkontrolujte si své datum narození

Existují určitá konkrétní data, která jsou považována za výjimečné. A stejně tak jsou výjimeční i lidé, kteří se v těchto konkrétních dnech, někdy i letech narodili ...

Blíží se novoluní v Rybách. Jak ovlivní každé znamení zvěrokruhu?

10. března 2024 v 10 hodin dopoledne nás čeká už třetí letošní novoluní, které bude tentokrát ovlivněno vodním znamením Ryb. Můžeme se těšit na spoustu ...

Víkendový horoskop od 8.3. Novoluní v Rybách dá vašim snům vlastní život

Tento víkend nás čeká pěkná jízda. Mars v kvadratuře s Uranem budou zkoušet sílu sebeovládání a Neptun v konjunkci s Merkurem rád podsouvá nepravdivé zvěsti. Novoluní v mystických Rybách, které ...

Mezinárodní den žen by měl být každý den

V průběhu druhého březnového týdne si připomínáme, že jsme ženy. Babičky, matky, dcery, vnučky, sestry, kamarádky, kolegyně… Prostě ženy. Ale hlavně to, že můžeme mít ...

Která bohyně je ochránkyní vašeho znamení zvěrokruhu?

Každé z dvanácti znamení zvěrokruhu má svou vlastí bohyni, s níž sdílí své specifické vlastnosti, a která je jeho patronkou. Víte, jaká bohyně je ta vaše? Beran ...

Partnerský horoskop: Rak. Která znamení se k němu nejlépe hodí?

Každé znamení zvěrokruhu má své přednosti i slabiny. A pokud chcete vydržet s někým ve vztahu, je dobré je znát. Jak miluje citlivý, empatický, na rodinu ...

Jak vám pomůže Zadkiel, andělský ochránce Ryb

Milé Ryby, vaším ochráncem jsou andělé Rasamasa, Vocabiel, Barchiel, Pasiel a Zadkiel. O posledně jmenovaném si povíme trochu více. Jméno Zadkiel pochází z perštiny a označuje božskou spravedlnost, ztělesněnou ...

Krása v jednoduchosti

Představte si svět, ve kterém bude všechno jednoduché. Vztahy, žití, bytí, finanční spletitosti a tak dále. Nebylo by to krásné…? V jednoduchosti je síla. Platilo to ...

Jaký vliv má na váš osud hodina vašeho narození?

24:00 – 1:59 Tak, jak se jeden den stává druhým, stejně tak nenápadně, avšak vytrvale našlapují ve svém životě lidé narození na prahu nového dne ...

Na dušičky bez deprese

Zrození a smrt. Zcela normální koloběh života.

dusickyDokud se nás tohle téma netýká, neuvědomujeme si to. Ovšem pokud najednou máme komu na Dušičky zapálit svíčku, je najednou všechno jinak. Znáte to?

Náročné období

Jestliže uplynula teprve krátká doba od smrti blízkého, dostavují se nejrůznější pocity – dlouhotrvající péče, bezmoc, smrt a pohřeb. A když už by se mohlo zdát, že to nejtěžší máme za sebou, najednou nám v nastalém tichu začíná docházet, co se stalo a dopadá na nás vyčerpání a beznaděj. Jsme jako na horské dráze –přesně tak se střídají naše pocity a nálady. Dokonce se mohou vyskytnout i tělesné změny, například sva­lová slabost, svírání v prsou, bušení srdce, či poru­chy spánku nebo příjmu potravy. Blízcí na nás mohou pozorovat i to, že najednou odmítáme kontakty, ztrácíme zájem a nejsme schopni se pro něco rozhodnout. Jsme přecitlivělí, máme nepochopitelné sny a jsme sami překvapeni tím, že najednou se zemřelým mluvíme nahlas. Je toto normální?

Přirozený jev

Psychologové vysvětlují, že žal, který lidé prožívají, je úplně přirozenou reakcí, kterou se jejich duše snaží vyrovnat s bolestnou událostí. Neklid, hněv, vina, prázdnota, bezradnost, zlost, lhostejnost, únava, zoufalství, osamělost, nepochopení, sebelítost, nenávist, bolest, pocit méněcennosti, ale i láska nebo pocit vysvobození  – všechny tyto pocity, myšlenky a prožitky jsou normální. Přichá­zejí a odcházejí. A pokud je člověk násilně nepopírá, stanou se jednoho dne méně intenzivní a tís­nivé. V každém případě potřebuje člověk, který přišel o svého blízkého mít někoho, s kým si může povídat. Je totiž nesmírně důležité, podělit se o své emoce a mluvit o nich. V tom mohou pomoci i Kartářky světla – což nejsou kartářky, ale i vědmy, čarodějky i terapeutky. Mohou pomoci lépe nás provést tímto náročným obdobím, a mohou nám pomoci pochopit určité souvislosti, situace i nálady.

Truchlení ve světě

Prožívání smutku se liší nejen u pohlaví a věkových skupin, ale také v jednotlivých kulturách. Například Evropané o svých pocitech mluví poměrně hodně i lidé hispánského původu svou bolest vyjadřují otevřeně. Naproti tomu Číňané hovoří jen o tělesných příznacích a v Japonsku nebo v anglosaských zemích lidé snášejí utrpení v tichosti.

Byliny, které pomohou překonat náročné období:

Třezalka tečkovaná – silné přírodní antidepresivum.

Chmel otáčivý – pomůže s nespavostí a špatnými sny.

Srdečník obecný – celkově zklidní, pomůže s odstraněním nadměrného bušení srdce.

Kozlík lékařský – eliminuje nadměrný stres a duševní vypětí.

Šišák bajkalský – zmírní hysterii, nervové vyčerpání i deprese.

Mateřídouška obecná – zklidní mysl a harmonizuje duši.

Andělika lékařská – pročistí nás i náš byt od negativních energií.

MonikaS přáním klidných dnů Monika

Moc svatojánských bylin

Noc na 24. června je podle pověsti plná kouzel a magie. A nadpřirozené moci. Povídá se, že bylinky natrhané právě v tuto noc mají největší sílu. V nejkratší noc roku můžete kouzlit, přivolávat lásku, hledat poklady, sbírat léčivé byliny nebo věštit budoucnost.

měsícTato jediná noc v celém roce má prý vskutku velkou sílu. Svoji moc totiž propůjčuje bylinám, které se využívají k čarování. Dříve mladá děvčata v předvečer svatojánské noci splétala věneček z devatera kvítí. Patřil do něj devětsil, komonice lékařská, májovník, mařinka vonná, devaterník penízkový, routa, třezalka toužebník a hvozdík. Přidávaly také kopretinu, sedmikrásku nebo květy heřmánku – tedy rostlinu zasvěcenou lásce. S tímto věnečkem pak uléhaly. Mělo se jim údajně zdát o tom, kdo je jim souzený. Mimochodem – pokud hledáte lásku, nezapomeňte natrhat laskavec. Ten vám ji „zaručeně“ přičaruje.

Devatero kvítí

Bylinky, které nasbíráte vás buď budou chránit nebo přičarují lásku a podobně. Zkrátka podle toho, které nasbíráte. My vám nabídneme bylinky, které by vám měly na celý následující rok přinést zdraví.

Janovec metlatý (Cytisus scoparius)

Bylina, která je původem ze západní Evropy. Jde o půl až dva a půl metru vysoký polokeř. Je metlovitě větvený. Má málo listů, ovšem mladé části prutovitých větví jsou zelené a nahrazují listovou plochu. Kvete v květnu a červnu žlutými, asi 2 cm velkými květy. Plodem je lusk. Byla z něj vypěstována řada okrasných kultivarů nižšího vzrůstu s různými barvami květů. Semena (a v menší míře i zbytek rostliny) jsou jedovatá, narušují dýchací a srdeční funkci. Faktem ale je, že se dříve používal v lidovém léčitelství k zástavě krvácení. Ovšem jen v malých dávkách a krátkodobě.

Komonice lékařská (Melilotus officinalis)

Bylina je vysoká půl až jeden a půl metru. Obsahuje látku zvanou kumarin. Právě díky tomu se používá jako léčivka. Nejčastěji je využívána jakou součást mastí a obkladů. Tím se maximálně využijí její protizánětlivé účinky. Snižuje však také srážlivost krvu a pomáhá při trombózách. Občas se používá také jako dochucovadlo hořkých bylinných likérů.

Tip: Čaj – dvě lžičky usušené a nařezané natě přelijeme 200 ml vařící vody a necháme 15 minut odstát. Poté přecedíme a pijeme jeden až dva šálky vlažného čaje denně.

Kapraď samec (Dryopteris filix-mas)

Tuto rostlinu snad ani není nutno představovat. Kapradí si často pořizujeme na vlastní zahrádku, kterou krásně zdobí. Patří mezi vůbec nejstarší rostliny na světě. Je to rostlina, která se rozmnožuje výtrusy. Nemá květy ani hlavní stvol. Pouze dlouhé řapíky se střídavými listy. Kapraď máý ráda stín a vlhko. V přírodě je možné ji najít běžně na okraji lesa nebo v křoví. Dříve se užívala v lidovém léčitelství.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Žahavka, která umí vyrůst až 1,5 metru do výšky. Nejčastěji ji používáme na jaře k očistným kůrám. Je z ní zdravý a výborný špenát. Mladé výhonky můžeme přidávat do salátů. Oblíbený je také kopřivový čaj. Kromě kuchyně se kopřiva využívá hojně také v kosmetice (šampony či vlasové vody).

Tip: Kopřivový sirup – 80 ks stonků kopřivy (20 cm dlouhých), 4 ks citronu, 10 dkg kyseliny citronové, 3,5l vody, 3,5 kg krupicového cukru.

Kopřivy propereme ve studené vodě, nejlépe ve vaně nebo velkém kbelíku. Kůru citronu důkladně omyjeme kartáčkem a citrony nakrájíme na plátky.

Čisté kopřivy vložíme do většího hrnce a zalijeme vodou. Do vody přidáme kyselinu citronovou a 4 rozkrájené citrony. Vše přivedeme k varu a asi 5 minut povaříme. Vývar i s kopřivami necháme v hrnci 24 hodin luhovat. Po této době obsah hrnce přecedíme. Do šťávy z kopřiv přisypeme cukr, přivedeme za stálého míchání k varu a sirup necháme krátce přejít varem. Kopřivový sirup ihned přelijeme do skleněných lahví. Zátky a lahve musí být čisté, předem sterilované vroucí vodou. Lahve navíc musíme předem předehřát v teplé vodě, aby nepopraskaly. Po naplnění lahve ihned zazátkujeme a necháme chladnout na vzduchu. Kopřivový sirup, naředěný perlivou vodou, ochlazený ledem a ochucený plátkem citronu, je výborným osvěžením hlavně v letním období.

Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)

Půl až jeden a půl metru vysoká rostlina. Má větvovité kořeny a červenofialové, nedřevnatějícími lodyhy, vyrůstajícími v trsech. Sbírá se kvetoucí nať uřezáváním vrchních částí asi 20 cm. Po ukončení sběru nať ihned rozkládáme v tenkých vrstvách k sušení. Droga má příjemně aromatický pach a kořenitou, slabě hořkou chuť. Používá se při žaludečních křečích, střevních parazitech,na tišení bolesti a léčbu očí. Údajně vyléčí i chřipku a vyhání červy z těla.

Tip: Žaludeční čaj – 30 g oddenku puškvorce, 10 g květu heřmánku, 10 g kmínu, 40 g máty peprné, 10 g pelyňku). 2 lžičky směsi zalijeme  ¼ l vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut stát Užíváme 1 – 2 šálky denně.

Prha arnika (Arnica montana)

Je to 15–75 cm vysoká, vytrvalá, slabě aromatická bylina. Květenství nejčastěji žluté a žlutooranžové. Ovšem sbíráním, hnojením a zalesňováním byla téměř vyhubena. Utišuje bolesti všeho druhu, srdeční choroby včetně mrtvice, omrzliny. Protože je jedovatá, využívá se pouze zevně. Pozor – v ČR jde o ohrožený druh!

Svízel syřišťový (Galium verum)

Svízel je velmi rozšířená bylina rostoucí na suchých, především podhorských pastvinách, loukách a stráních. Má silnou, přímou, málo větvenou pnoucí až 1 metr vysokou lodyhu.Má protirevmatické účinky a také je močopudná. Snižuje chuť k jídlu, využívá se proto proti otylosti. Patří k nejlepším léčivům dutiny ústní, kde ji aplikujeme formou žvýkaní čerstvé byliny nebo alespoň spařené suché drogy.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Je jednou z nejvýznamějších bylinek lidového léčitelství. Její léčivá síla sahá až do starého Řecka. Pomáhá při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách a dokonce při léčbě lehčí deprese. Srovnává hormonální hladiny v období klimakterie. Třezalkový olej je vhodný po štípnutí hmyzem – mírní nepříjemné následky bodnutí. Pozor – požití třezalky způsobuje citlivost na sluneční záření. Mohlo by vyvolat podráždění pokožky. Stejně tak bychom se jí měli vyhnout v případě užívání antikoncepce. Údajně snižuje její účinnost.

Tip: Třezalkový olej – 150g čerstvé třezalkové natě s rozvitými květy rozřežeme a lehce podrtíme, vložíme do bezbarvé průhledné skleněné lahve a zalijeme 0,5 l olivového oleje. Láhev necháme 3-5 dní neuzavřenou. Pak ji uzavřeme a na několik týdnů (cca 6 týdnů) umístíme do tepla, nejlépe za okno či jiné místo s dostatkem slunečního záření. Že je olej „hotový“ poznáme tak, že získá jasně červenou až krásně rubínovou barvu. Poté obsah lahve přecedíme do jiné skleněné nádoby a řádně uzavřeme. (užívá se 1-3x denně 1 čajová lžička).

Vstavač (Orchis)

Je známo asi 80 druhů této rostliny. U nás v ČR roste 11. Mezi nejznámější patří vstavač mužský, vojenský, kukačka, bledý, trojzubý, bahenní a nachový. Pozor – u nás je chráněný!

Tip: Svatojánský ochránce

Usušené bylinky vložte do jutového pytlíku, který pečlivě zašijte jehlou a červenou nití. Takto vyrobený ochranný váček vás bude chránit před všemi nemocemi celý rok. Počet jednotlivých bylin, které nasbíráte, musí být vždy děvět!